Zamislite ovo: Kupujete namirnice kada vam telefon zazvoni s personaliziranim kuponom za upravo onaj umak za tjesteninu koji gledate.
To je samo poticaj koji vam je bio potreban za kupovinu. Iza tog ideala krije se složena mreža senzora, kamera i AI sistema. To je dostupno većini trgovaca, sve dok njihova tehnološka infrastruktura to može podnijeti.
Trgovci su pod pritiskom da ispune očekivanja kupaca za bržom i boljom uslugom, a istovremeno učine poslovanje efikasnijim uz sve manje marže.
Mnogi od njih biraju tehnološka ulaganja kako bi im pomogli da to postignu, zbog čega će globalno tržište digitalne transformacije u maloprodaji rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta od 17,32% sa 285,76 milijardi dolara u 2025. na 635,12 milijardi dolara u 2030. godini. Preko devet od 10 IT lidera u maloprodaji bira AI kao vrhunsku tehnologiju koja će im pomoći da se suoče s ovim izazovima.
Umjetna inteligencija pomaže trgovcima da postignu dugogodišnji cilj industrije: masovnu personalizaciju. Hiperciljno digitalno angažovanje približava ih segmentaciji "jedan-jedan", gdje bi individualno komunicirali s kupcima, nudeći im prilagođene poruke.
„Personalizacija, ideja da i agentska umjetna inteligencija, kao i tradicionalna umjetna inteligencija, mogu razumjeti i reagirati na ponašanje potrošača, je moćna“, kaže Richard Newman, glavni direktor za strategiju u Acumeri.
„Možete pratiti kupca kroz trgovinu, prikupljati podatke povezane s njegovim putovanjem i donositi zaključke.“
Ti zaključci mogu biti jednostavno predviđanje da će kupac u odjelu sa slanim grickalicama sljedeći krenuti prema odjelu s pivom, ali to može biti dovoljno moćno. Također možete spojiti te podatke s drugim metrikama za slučajeve upotrebe poput dinamičkog određivanja cijena. Ovi ciljevi su ambiciozni i obećavaju velike rezultate u oblastima kao što su generiranje prihoda, zadržavanje kupaca i smanjenje krađe. Ali da bi funkcionisali, potrebna su digitalna unapređenja koja bi mogla imati negativan uticaj na performanse mreže, posebno na rubu prodavnice.
Bogati mediji i sadržaj koji su trgovcima potrebni za bogatije oglašavanje u prodavnici zahtijevaju povezivanje podataka sa niskom latencijom kako bi pružili najbolje iskustvo. Kamere za praćenje kretanja kupaca u prodavnici zahtijevaju veće performanse za obradu tih podataka. Kompjuterski vid i algoritmi za personalizaciju pokretani vještačkom inteligencijom koji omogućavaju da se magija u pozadini dogodi proždiru podatke. Dodajte informacije prikupljene iz IoT sistema, koje se sada koriste za sve, od podešavanja temperature hladnjaka do otkrivanja niskih zaliha na policama u maloprodaji, i imat ćete cunami podataka.
Potreba za edge computingom donosi vlastite izazove, upozorava Newman. Trgovci i dalje moraju upravljati distribuiranom infrastrukturom. Ukoliko to ne urade kako treba, rukovanje mrežnim funkcionalnostima u prodavnici stvara probleme s povezivanjem, sigurnošću i orkestracijom uređaja. Pogrešni koraci u upravljanju ovdje bi mogli utjecati na pouzdanost i usklađenost.
„Veća složenost često može dovesti do manje pouzdanosti, uz veće troškove“, upozorava on. „Postići četiri devetke pouzdanosti u mreži na onome što bi moglo biti hiljade lokacija praktično je nemoguće za današnju mrežnu tehnologiju.“
Također je teško upravljati sigurnošću preko ogromne distribuirane flote edge hardvera i softvera. Zakrpanje te imovine i održavanje njihovih konfiguracija postaje izazovno na hiljadama lokacija, posebno ako mreže ne rade kako je predviđeno. Kao i kod svakog izazova, kada trgovci shvate problem, mogu ga riješiti pravim alatom. Konsolidovana arhitektura ruba mreže je Acumera-in pristup pojednostavljenju cijelog procesa.
„Konsolidovana rubna mreža koristi rubno računarstvo i za osnovne poslovne aplikacije poput prodajnog mjesta, a istovremeno pokreće potrebne mrežne i sigurnosne komponente na istoj platformi“, kaže Newman.
Isti uređaj koji pokreće POS sistem prodavnice može se brinuti i o njegovoj sigurnosti, upravljanju mrežom i orkestraciji uređaja. To smanjuje složenost, poboljšava agilnost i podržava skalabilne inovacije bez ugrožavanja kontrole.
Udaljavanje od fiksnih sistema s jednom funkcijom eliminira više uređaja koji rukuju različitim aplikacijama u prodavnici. To oslobađa fizički prostor, a istovremeno povećava pouzdanost. Acumera zatim može administrirati ove uređaje i virtualizirani softver koji se na njima pokreće putem softverski definirane mreže kako bi ih održala sigurnima i dobro funkcionirali. Ovaj scenarij edge computinga zvuči utopijski, ali postizanje cilja nije tako teško kao što biste mogli pomisliti. Najteži dio je jednostavan: dostava uređaja u svaku trgovinu i njihovo uključivanje.
Nakon toga, zero-touch provisioning omogućava brzo postavljanje lokacija čak i bez interne ekspertize u trgovini. Acumera koristi programska ažuriranja, osmišljena putem profesionalnih softverskih razvojnih cjevovoda, za preuzimanje i ažuriranje softverskih aplikacija i funkcija IT infrastrukture, bez da lokalno osoblje mora biti svjesno da se to događa.
Trgovci više ne mogu sebi priuštiti da mrežnu i računarsku infrastrukturu tretiraju kao sporednu misao. Kako se digitalna transformacija približava, ona je sada diferencirajuća karakteristika. Edge computing i orkestracija uređaja nude im priliku da ukrote svoj IT, čineći ga upravljivijim, funkcionalnijim i fleksibilnijim u vrijeme kada im je potreban više nego ikad.